اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت

لاهیجان، شیطان کوه

اسبهای زیبای لاهیجان

مرکز جامع معلولین طراوت

درخت

مرغ دریایی

اولین جشنواره نوروزبل در روستای چاکل برگزار می شود

به گزارش خبرنگار رودسریها ، اولین جشنواره نوروزبل همزمان با آغاز سال ۱۵۹۲ گیلانی ۱۸ مردادماه در روستای چاکل اشکور برگزار خواهد شد.

 

نوروزبل نام جشنی است که در نخستین روز از “نوروز ما” برگزار شده و این روز آغاز سال دیلمی بوده و به مناسبت بزرگداشت آن شعله نوروزی افروخته می شود.
جشن نوروزبل از قبل از اسلام در استان گیلان بوده است. این آیین از دیلمان و اشکور آغاز شده و تا پای کوه دماوند امتداد دارد و به آن در استان گیلان سال دیلمی می گویند و با اختلاف ۱۲ روز در استان مازندران نیز برگزار می شود و در آن ناحیه به تحویل سال طبری معروف است. گیلکان از زمان های قدیم معتقد بودند که برافروختن آتش در نوروزبل موجب کاهش برف و سرما در زمستان می شود و مردم گیلان در اجرای این مراسم زیباترین لباسهای خود را می‌ پوشیدند و پس از برافروختن آتش، سال نو را به یکدیگر تبریک می گفتند.

قدیم در این فصل کشاورزان توان پرداخت باج و خراج را داشته و می ‌توانستند با فروش محصول خود زندگی‌ شان را سامان دهند و از همین ‌رو سال نوی خود را در این زمان برگزار می‌ کردند.

ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺳﺎﻝ ﻫﺠﺮﯼ ﺷﻤﺴﯽ ﺑﻪ ﺩﯾﻠﻤﯽ، ﺑﺎﯾﺪ ﻋﺪﺩ ۱۹۵ ﻭ ﯾﺎ دﻗﯿﻖ ‌ﺗﺮ ﻋﺪﺩ ۱۹۴٫۶۱۶ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺳﺎﻝ ﻫﺠﺮﯼ ﺷﻤﺴﯽ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﮐﺮﺩ و برﺍﯼ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺳﺎﻝ ﻣﯿﻼﺩﯼ ﺑﻪ ﺩﯾﻠﻤﯽ ﻧﯿﺰ ﺑﺎﯾﺪ ﻋﺪﺩ ۴۲۶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ﻣﯿﻼﺩﯼﮐﻢ ﮐﺮﺩ.