اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت

لاهیجان، شیطان کوه

اسبهای زیبای لاهیجان

مرکز جامع معلولین طراوت

درخت

مرغ دریایی

جشنواره «بادام زمینی» در آستانه اشرفیه برگزار می شود

جشنواره «بادام زمینی» در آستانه اشرفیه برگزار می شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان برگزاری جشنواره بادام‌زمینی را زمینه شناسایی تهدیدها و تبدیل به فرصت‌ها اعلام کرد .

به گزارش جلال شرق ، دکتر محمدحسین قربانی در گفتگو اختصاصی با جلال شرق درباره دومین جشنواره بادام‌زمینی در آستانه‌اشرفیه گفت: من خیلی خوشحالم که همه دوستان کمک می‌کنند تا دومین جشنواره بادام‌زمینی در شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار شود و این جشنواره برای ما هم یک برند شده است.

نماینده مردم شهرهای آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر ضمن تقدیر و تشکر از فرماندار و همه متصدیان این جشنواره اظهار کرد : همه‌ی تلاش ما این است که در فضای بزرگ‌تر و وسیع‌تر و با ظرفیت‌های ملی این جشنواره را داشته باشیم تا انشا الله این محصول بسیار استراتژیک را که اختصاصاً متعلق به شهرستان آستانه‌اشرفیه است و برند آن نیز به نام آستانه‌اشرفیه ثبت‌شده است معرفی کنیم.

نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مصرف داخلی بادام‌زمینی کشور را ۳۰ هزار تن نام برد و افزود : تولید داخلی بادام‌زمینی حدود ۱۰ هزار تن است و ۲۰ هزار تن بادام بدون پرداخت تعرفه و به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و بر اساس آمار و ارقام همین بذر بادام آستانه در آذربایجان غربی ، دشت مغان ، اردبیل و… کشت می‌شود و ما می‌توان این محصول را در داخل کشور گسترش دهیم و نیاز کشور را به بادام‌زمینی برطرف کنیم.

 دکتر قربانی با تأکید بر این نکته که وزارت کشاورزی باید درزمینهٔ پژوهش محور و تحقیق محور در اصلاح بذر و استفاده از کود و سموم موردنیاز و جلوگیری از آفات متعهد باشد خاطرنشان کرد : الآن متأسفانه آفاتی که متوجه این محصول بسیار مهم آستانه‌اشرفیه شده است باید توجه کند و این انتظار را بجد از حوزه جهاد کشاورزی داریم .

نماینده شهر بادام‌زمینی و برنج ادامه داد: برگزاری جشنواره‌ها تهدیدها را به فرصت‌ها تبدیل می‌کند تا آفاتی که متوجه محصول است به‌عنوان یک تهدید جلوگیری شود و هم‌چنین در شناساندن و بازاریابی محصول ، کمک به کشاورزان و زمینه اشتغال می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

دکتر قربانی بابیان اینکه تمام تلاش ما این است که درزمینهٔ تبدیلی بادام‌زمینی کمک کنیم اظهار کرد : الحمدالله با مصوبه مجلس و کمک دولت درزمینهٔ اعطای تسهیلات به‌ویژه در بخش مکانیزاسیون در گیلان هیچ‌گونه محدودیتی برای پرداخت و خرید ماشین‌آلات هم در بخش بادام و هم در بخش برنج نداریم.

گفتنی است دومین جشنواره بادام زمینی در روز پنجشنبه تاریخ ۲۳ شهریور در میدان میوه و تره بار در حال احداث آستانه اشرفیه روبروی دادگستری برگزار می شود.

هم چنین آئین رونمایی از پوستر جشنواره و کنفرانس خبری با فرماندار آستانه اشرفیه رئیس جشنواره بادام زمینی در همین مکان با حضور خبرنگاران خبرگزاری ها ، جراید و رسانه ها و پایگاه های اطلاع رسانی استان و شهرستان در ۱۴ شهریور برگزار می شود.

 

 

جشنواره بادام زمینی