اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت

لاهیجان، شیطان کوه

اسبهای زیبای لاهیجان

مرکز جامع معلولین طراوت

درخت

مرغ دریایی

جاذبه های گردشگری طبیعی گیلان : کیاشهر

کیاشهر

کیاشهر (با نام سابق بندر فرحناز)  در فاصله ۱۷ کیلومتری آستانه اشرفیه و تقریباً ۵۰ کیلومتری رشت قرار دارد.

مختصات: ۳۷°۲۵′۱۰″ شمالی ۴۹°۵۶′۵۶″ شرقی

در نیمهٔ نخست قرن نهم هجری حسن کیاده با دستور حسن کیا کارگیا بن سید حیدر کیا ساخته و به نام وی نامگذاری شد. در طول تاریخ در این محل درگیریهای متعددی رخ داده است. در گذشته بندر حسن کیاده با روسیه تبادلات تجاری داشته است. حسن کیا ده در سال ۱۳۰۹ شهر شد و یکی از دهستان‌های بخش آستانهٔ شهرستان لاهیجان بود.

سفیدرود پس از پشت سر گذاشتن مسیری طولانی و با دو منشأ یکی شرق که از کوه‌های طالقان سرچشمه گرفته و دیگری غرب که از کوه‌های شمال زنجان سرچشمه می‌گیرد. سرانجام در محلی به دریای خزر سرازیر می‌شود که به آن بندر کیاشهر می‌گویند. سفیدرود که بزرگترین رود شمال کشور است، بندر کیاشهر را به شرق و غرب تقسیم می‌کند. در شرق کیاشهر عمده ادارات دولتی واقع شده و در غرب آن که اصطلاحاً به بالا محله معروف است، جمعیت محلی سکنی دارند. از مهم‌ترین قسمتهای این شهر می‌توان به ترک محله، گیلده محله، میان‌محله، بالا محله و منطقه شهرک اشاره نمود. روستاهای بزرگی چون دستک، سالکده، لسکوکلایه و لب دریا و امیرکیاسر عمدتاً در شرق و جنوب بندرکیاشهر قرار دارند. منبع درآمد مردم این شهر عمدتاً کشاورزی و ماهیگیری است.

مرغوب‌ترین برنج کشور در این منطقه عمل آوری می‌شود و در فصل صید بازار ماهی شهر رونق خاصی داشته و از اقصی نقاط کشور برای خرید ماهی عازم منطقه می‌شوند. خاویار کیاشهر از یکی از معروف ترین خاویارها در جهان است و بادام زمینی و سبزی و صیفی عمده کشاورزی مردم منطقه محسوب می‌شود. روزهای چهارشنبه در این شهر روز بازار عمومی است و کاسب کاران دوره گرد بساط خود را در این شهر می‌گسترانند.

در پایان رودخانه سفیدرود و در ریزشگاه آن به دریا و در سمت شرق و غرب آن پارک ملی بوجاق قرار گرفته که هر ساله و بخصوص در فصل زمستان پذیرای پرندگان مهاجر است. قسمت شرق تالاب دارای فضای مفرح با جاذبه توریستی و گردشگری طبیعی است و گذر یک پل چوبی از وسط آن، که به ساحل ماسه‌ای دریا منتهی می‌شود، چشم‌انداز دلپذیری به این منطقه بخشیده است. در ابتدای مسیر منتهی به پل که از وسط شهر عبور می‌کند، هتل بزرگ دریا قرار دارد.

معمولاً بیشتر مسافران از مسیر شهرستان آستانه اشرفیه وارد این شهر می‌شوند ولی: از سمت غرب می‌توان از بندرانزلی، زیبا کنار یا لشت نشاء و از سمت شرق می‌توان لاهیجان- دهشال، لسکوکلایه، لب دریا، امیرکیاسر، یا لاهیجان، رودبنه، دهکاء و یا لنگرود، چمخاله وارد این بخش زیبای کشور شد. بهترین مسیر از سمت تهران برای رسیدن به کیاشهر بعد از پلیس راه رشت قزوین و سه‌راه سنگر و کمربندی لاهیجان به این سمت تغییر مسیر داده و پس از عبور از شهرهای سنگر، کوچصفهان، آستانه اشرفیه، به بندر کیاشهر خواهید رسید.

 

 

 

 

پارک ملی بوجاقپارک ملی بوجاق

منطقه‌ای حفاظت‌شده دربندرکیاشهر استان گیلان است. این منطقه نخستین «پارک ملی خشکی، دریایی» ثبت‌شده در ایران محسوب می‌شود و ۳۲۶۰ هکتار وسعت دارد. از این مقدار حدود ۱۶۰۰ هکتار آن محوطه دریایی، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار است.

 

 

 

 

 

 


پارک جنگلی کیاشهرپارک جنگلی کیاشهرپارک جنگلی کیاشهر

این پارک از شمال به اراضی سایت گردشگری ساحل کیاشهر، از جنوب به بافت شهری، از شرق به دهکده ساحلی و از غرب به نهالستان کیاشهر منتهی می شود. عمده پوشش گیاهی این پارک از درختان توسکا ساحلی تشکیل شده که به طور خالص و یکنواخت در سطح پارک در مجاورت جاده و مزارع برنج قرار دارند. قرارگرفتن پارک جنگلی کیاشهر در کنار مرداب طبیعی، پل چوبی و ساحل دریا منظره ای جذاب و دلپذیر را به وجود آورده که مسافران و گردشگران می توانند ساعاتی خوش را در آنجا بگذرانند.

این همجواری جنگل، مرداب و دریا مجموعه ای از جاذبه های گردشگری طبیعی را در این منطقه به وجود آورده که اگر بگوییم در خاورمیانه بی همتا و در دنیا کم نظیر است،  سخن ادعای بیهوده ای نیست.

 

 


ساحل عسگرآبادساحل عسگرآباد

در كيلومتر 5 جاده كياشهر به چمخاله در دهستان دهكاء منطقه اي زيبا با منظره هاي دلفريب همسايگي جنگل و دريا خودنمايي مي كند. ساحل عسگر آباد شايد به لحاظ بافت جغرافيايي مشابه بسياري از نقاط ساحلي ديگر درياي خزر باشد، اما بكر بودن اين منطقه، وجه تمايز آن از سواحل ديگر درياي خزر شده است. در اين قسمت از شهرستان آستانه اشرفيه جاده كياشهر به چمخاله به عنوان مرزي شاليزار هاي ديدني را از جنگل هاي سرسبز آن جدا مي كند بطوريكه مسافران عسگر آباد در يك سوي خود دشتهاي مسطح و شاليزارها را مي بينند و در سوي ديگر درختان تنومند جنگلي و در هم فرو رفته را مشاهده مي كنند. از سال 1380 كه مسئولان اين شهرستان به فكر راه اندازي طرح سالم سازي دريا در منطقه عسگرآباد افتادند. نام عسگر آباد كم كم در بين مسافران سواحل گيلان از نقطه اي ناشناخته به نقطه اي آشنا تبديل شد. بكر بودن اين منطقه، اجراي صحيح طرح سالم سازي و ايجاد برخي از امكانات رفاهي باعث شده است بسياري از گيلانيان كه در روزهاي تعطيل تابستان به دنبال مكاني زيباتر براي شنا مي گردند به عسگرآباد بيايند، و اين جدا از مسافراني است كه از استان هاي ديگر با شنيدن آوازه اين منطقه زيباي ساحل به اينجا مي آيند.

 

 

 


پل چوبی کیاشهر پل چوبی بندرکیاشهر

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و تفریحی بندر کیاشهر ، پل چوبی است که به طول یک کیلومتر از وسط تالاب بین المللی بوجاق عبور کرده تا به ساحل دریا برسد.

پل چوبی کیاشهر به قدر کافی محبوبیت دارد . از مشخصات این پل می توان به طول ۷۰۰ متری و عرض ۲٫۵ متری آن اشاره کرد . تالاب بندر کیاشهر ۲۰۰ هکتار وسعت دارد . این پل چوبی ساحل را به پارک جنگلی متصل می کند .
اتصال ساحل به پارک جنگلی موجب شده تا در هنگام عبور از این پل چوبی احساس شگفتی در شما ایجاد شود ، در دو طرف مسیر، نی زار های زیبایی را مشاهده می کنید که از تالاب بیرون زده و با ورزش باد ملایمی به این سو آن سو حرکت می کنند .
در کنار پل چوبی قایق هایی هستند که می توانید سوارشان شده و در تالاب و بین نی زار های تالاب قایق سواری کنید . در انتهای پل ، در کنار ساحل نیز امکانات رفاهی چون نمازخانه ، پارک کودک ، نمایشگاه صنایع دستی ، پیست موتور سواری در کنار ساحل و آلاچیق‌های خانوادگی تعبیه شده که گردشگران می توانند در آنجا به تفریح و استراحت بپردازند .
ساحل کیاشهر ، ساحلی شنی می باشد که برای شنا بسیار مناسب بوده و تمامی امکانات لازم جهت شنا را دارا می باشد .
همجوار بودن دریا ، منطقه حفاظت شده بوجاق ، تالاب ، جنگل ، موجب شده تا این مکان هرچه بیشتر مورد توجه قرار گیرد و علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کند .