اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت

لاهیجان، شیطان کوه

اسبهای زیبای لاهیجان

مرکز جامع معلولین طراوت

درخت

مرغ دریایی

جشنواره جوکول در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود

برای سومین سال پیاپی؛
جشنواره جوکول در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود.

 

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت از برگزاری سومین جشنواره جوکول در پیاده راه فرهنگی رشت خبر داد و گفت: این جشنواره برای سومین سال پیاپی به همت این سازمان برگزار می شود.

علیرضا حسنی با اشاره به استقبال شهروندان رشتی از دوره های گذشته ی این جشنواره گفت: با توجه به این موضوع، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت تصمیم گرفت تا امسال این جشنواره را همزمان با آغاز فصل برداشت محصول برنج در فضایی شاد و مفرح با هدف حفظ و احیای آداب، سنن و رسوم بومی استان گیلان و نیز انتقال این داشته‌های فرهنگی به نسل جوان جامعه برگزار نماید.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره ی جوکول در راستای برنامه برندسازی های شهر رشت به عنوان “شهر جشنواره‌ها” در رشت اجرا می شود گفت آیین افتتاحیه این جشنواره ساعت هفت عصر روز دوشنبه ۲۹ مردادماه است و تا روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه (از ساعت 19 تا 23 ) امسال نیز در پیاده راه فرهنگی رشت ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: این جشنواره در چند بخش ارائه ی محصولات فرآوری شده ی جوکول و عرضه ی جوکول به عنوان “خوشه های سبز برنج” همراه با نمایش ادوات سنتی همچون پادنگ و آبدنگ و نیز اجرای برنامه های شاد و مفرح برگزار می شود.

علیرضا حسنی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با اجر ای این برنامه ها ضمن ایجا فضایی شاد و شاداب در شهر و نمایش آیینها، آداب و سنن مربوط به گیلان و رشت، این شهر را به قطب گردشگری استان تبدیل کنیم و روزهایی خاطره انگیز برای شهروندان و مسافران و گردشگران رقم بزنیم.

جوکول نویدبخش رسیدن برنج است که به شکرانه آغاز برداشت برنج در گذشته برگزار می‌شده است. گفتنی است جوکول از دو کلمه جو به معنای برنج و کول به معنای نارس تشکیل شده است.در گذشته‌های دور گیلانی‌ها برنج نارس را پس از فراوری با شکر از آن به عنوان تنقلات استفاده می‌کردند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت همچنین تاکید نمود: در اجرای این جشنواره برنامه هایی همچون موسیقی محلی، آیینهای سنتی، عرضه ی محصولات و صنایع دستی و برنامه های شاد تدارک دیده شده است.