اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت

لاهیجان، شیطان کوه

اسبهای زیبای لاهیجان

مرکز جامع معلولین طراوت

درخت

مرغ دریایی

جاذبه های گردشگری طبیعی گیلان : لاهیجان

لاهیجانلاهیجان یکی از بزرگترین، مهمترین، قدیمترین و زیباترین شهرستانهای گیلان است. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای که تپه ماهورهایی آن را به بوته های همیشه سبز چای در ردیف کاری های منظم هندسی پوشانده است، همراه با معماری بسیار زیبا و خانه های ویلایی با سقف ها و رنگ آمیزی متنوع، جلوه زیبایی به شهر بخشیده است وچون اطراف این شهر باز است و اراضی آن مرتفع تر از نقاط دیگر گیلان است، هوای آن سالمتر از سایر قسمتها می باشد. لاهیجان (به گیلکی: لاجؤن) مرکز شهرستان لاهیجان، بزرگترین شهر شرق استان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده است. همچنین، لاهیجان یکی ازشهر های گیلک نشین است و جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی، و تفریحی زیادی دارد.  این شهر در شرق سفیدرود و در ارتفاع ۴ متری قرار دارد. این شهر در سال ۲۰۰۶ با ۷۱٬۸۷۱ نفر جمعیت سومین شهر پرجمعیت گیلان (پس از رشت و انزلی) بوده و اكنون تخمين زده ميشود نزديك به ٢٢٠٠٠٠ نفر همراه با احتساب حومه جمعيت داشته باشد، گرچه زمانی شهر اصلی و مرکز اداری (دارالملک) کل ایالت و پایتخت تاریخی بیه پیش بود.

لاهیجان به معنای شهر ابریشم است. لاهیجان سابقا" به نام دارالامان معروف بوده و بعدها به نام لاهیجان المبارک نامیده شد و به علت قرار گرفتن در کوهپایه های زیبای البرز لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را به خود اختصاص داده است .

 لاهیجان منطقه‌ای است که از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود که در ۵۰ درجه و صفر دقیقه شرقی و در ۳۷ درجه و ۱۱ دقیقه شمالی عرض جغرافیایی قرار دارد. در سال ۱۳۸۹، جمعیت شهر لاهیجان ۱۶۶٬۱۹۱ نفر برآورد شده‌است. این شهر ساخته‌شده بر سرزمینی هموار و جلگه هایی است که حاصل رسوبات به جای مانده از رودهای گیلان است. از نظر موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های تاریخی یکی از شهرهای مهم گیلان به شمار می‌رود و مدت‌ها مرکز بخش بیه‌پیش گیلان بوده‌است.

 


نام لاهیجان در نقشه ادریسی به سال ۱۱۵۴ میلادی (۵۳۲ هجری شمسی)

نام لاهیجان در نقشه ادریسی به سال ۱۱۵۴ میلادی (۵۳۲ هجری شمسی)

لاهیجان از قدیمی‌ترین شهرهای گیلان است به طوری که در زمان اشکانیان دژی در ۶کیلومتری شهر به نام کهندژ وجود داشته است. این دژ تا زمان حملهٔ مغولان در قرن هفتم پابرجا بود که بعد آن رو به ویرانی نهاد. پیش از اسلام شهر از سه بخش کهندژ، شهرستان و بازار تشکیل می‌شد که در سال ۷۰۹ه. ق (یا در ۷۰۵ه. ق) با حمله اولجایتو ویران گشته و ۲۰ سال بعد در سال ۷۲۹ه. ق از نو بنا شد. تا قرن چهارم بیه پیش (سرزمین شرق گیلان که لاهیجان را شامل می‌شود) تابع سلسله‌های دیلم بود که زمانی بر منطقه حکم می‌راندند. تازه از اول قرن چهارم هجری بود که مرکزیت منطقه از کوه به جلگه منتقل شد. سپس لاهیجان به قلمرو خاندان کوتم (در منطقه رانکوه)، که بنیانگذارش ناصرالدین حسن بن علی اطروش (متوفی به ۳۰۴)، شیعه زیدی را به بیه پیش آورد. پیوست (بیه پس، غرب سفیدرود سنی ماند). متعاقباً شاخه‌ای از یک خاندان محلی، ناصروند، بود که بر شهر حکم راند و علیه قوای الجایتوی ایلخانی در ۷۰۶ مقاومتی بی ثمر را ترتیب داد. به هرحال این خاندان پس از سقوطش با دختر یک سردار مغول وصلت کرد و بر دیگر امرای گیلان سروری یافت. در این زمان لاهیجان به همراه فومن، در غرب، شهر اصلی گیلان بود. «شهری بود با اندازه قابل توجه؛ ابریشم زیادی در آن تولید می‌شد و برنج و ذرت در آن کشت می‌شد، و همچنین پرتقال و مرکبات و دیگر میوه‌های مناطق گرم». لاهیجان اولین عصر طلایی خود را در قرن نهم، در پی دوره‌ای از جنگ‌های خونین با بیه پس، در قرن هشتم، تجربه کرد. حکمرانی خاندان ناصروند پایان یافت و خاندان کیا جانشین آن شد که از ۶۸–۱۳۶۷ تا ۱۵۹۲ که گیلان ضمیمه تاج ایران شد، حکومت کرد.

شهرستان لاهیجان دارای دو بخش رودبنه و مرکزی و ۸ دهستان به نام‌های رودبنه، دهستان شیرجوپشت، آهندان، بازکیاگوراب، لفمجان، چوشل ،لیالستان و لیل است. این شهرستان بر پایه آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵، دارای جمعیتی بیش از ۱۶۲٫۸۹۸ نفر بوده‌است که حدود نیمی از آن را جمعیت روستایی و نیم دیگر را شهری تشکیل می‌دهد.

شهرستان لاهیجان به دلیل تجدید تقسیمات متعدد در گیلان از ابتدای قرن بیستم به طرز قابل توجهی کوچک شده‌است. در تجدید نظر ۱۹۳۷ لاهیجان شهرستانی بود که همه شرق سفیدرود در گیلان را شامل می‌شد. در ۱۹۶۱ دو شهرستان به نامهای لنگرود و رودسر در این منطقه ایجاد شدند. در ۱۹۶۱ آستانه اشرفیه و سیاهکل که سابقاً بخشهای مستقلی در لاهیجان بودند شهرستان شدند. از آن زمان لاهیجان فقط شامل هفت دهستان با مساحت ۴۱۰ کیلومتر مربع (هفتمین شهرستان در گیلان از نظر مساحت و جمعیت کل ۱۶۱٬۸۱۹ شامل جمعیت روستایی ۸۶۳۵۴ (۵۳٫۴ درصد کل جمعیت) بوده‌است که تراکم جمعیت ۲۱۰ نفر در کیلومتر مربع را دارد.

لاهیجان هموار و جلگه‌ای بوده و از رسوبات ناشی از سفید رود بر جای مانده‌است. هموارترین نقطه جلگه لاهیجان در در بخشهای شمالی آن در مجاورت دریاست. از شمال به سمت جنوب بر ارتفاع افزوده می‌شود. بخش غربی کوه‌های البرز شرق و جنوب لاهیجان را در بر گرفته‌است که از آن جمله می‌توان به شیطان کوه، گمل و آهتا کوه اشاره کرد. شیب تند دامنه‌های کوه‌ها به سوی دریای خزر و شیب کم شان به سوی دره شاهرود است.  گسل البرز که از لاهیجان شروع می‌شود تا جنوب گنبدکاووس ادامه دارد. در غرب لاهیجان، یک گسل چپگرد به نام گسل سفیدرود به طور شمال خاوری – جنوب باختری این گسل را جابه‌جا کرده‌است.

در تابستان اقلیم لاهیجان گرم و مرطوب است. در زمستان ابتدا بادهای گرم شدید می‌وزد و سپس برف می‌بارد. رطوبت نسبی ۷۶ تا ۷۹ درصد بوده و گاهی به صد درصد می‌رسد.

لاهیجان ۷ محله اصلی دارد. لاهیجان امروز در بخش جنوب شرقی در پای شیخان کوه (شیطان کوه) خود را می‌نمایاند و دیروز در محله‌هایی که نامشان یادآور روزگارانی است که لاهیجان تختگاه فرمانروایان بیه پیش بود. برخی از محلات لاهیجان بر پایه حرفه افراد آن نامگذاری شده‌است، همانند: میدان و شعربافان، خمیرکلایه و گابنه؛ و برخی بر پایه نزدیکی به عوارض جغرافیایی هماننده پرده‌سر؛ و برخی بر پایه نزدیکی به زیارتگاه‌ها بر پا شده‌اند و نام گرفته‌اند همانند: امیرشهید.

 

محلات اصلی

شعربافان، به گویش محلی شوراب محله گفته می‌شود که دارای قدمتی بسیار است و جزء یکی از محله‌های بزرگ شهر به حساب می‌آید که آیین و رسوم خاص خود را دارا است. عزاداری خاص این محل به نام کرب زنی در کشور شناخته شده است.
پردسر (پُردسَر), از قدیمی‌ترین محلات شهر لاهیجان بوده که دروازه ورودی شهر نیز محسوب می‌شود. وجود پل تاریخی ۷۰۰ ساله «پل خشتی» (خشته پل) گواه بر قدمت این محل دارد. کلمه (پُرد) در زبان و گویش گیلکی بمعنی پل است. چون این محله در مجاورت پل رودخانه لاهیجان سیم رود یا سیم جو بوده بنام پُردسَر (سرپل) معروف شده و نام گرفته‌است. پل مذکور بعدها چندین بار مرمت شده و هم اکنون بصورت یکی از زیباترین آثار تاریخی شهر در آمده‌است. محله پردسر به دلیل واقع شدن در مسیر پل تاریخی و دو پل بتونی مجاور آن که در واقع دروازه ورودی شهر هستند، از پرترددترین محلات لاهیجان است.
میدان (محله)
خمیرکلایه، به لهجه محلی خومرکلا گفته می‌شود و رابینو آن را خرما کلایه نوشته‌است. این محله که اولین و قدیمی‌ترین محله شهرستان لاهیجان است، در شمال غربی شهر لاهیجان قرار دارد و خانه حاکم شهر و اطرافیانش در این محله بود. نام این محله برگرفته است از خمیر و کلایه. کلایه یا کلاً و یا کل به معنی پهناور است. جا گرفته در گسترده‌ای پهناور که پسوند بسیاری از مکان‌ها در شرق گیلان است. واژه خمیر به معنای آرد آمیخته با آب است که از آن نان می‌پزند. برخی برآنند که نانواییهای بسیاری در این محله وجود داشته‌است؛ و برخی دیگر بر آنند که کلمه خومر به معنای سفالگر است و با نگرشی به ساختمان‌های شهر سبب نامگذاری را می‌توان یافت.

امیرشهید، این محله یکی از هفت محل اصلی لاهیجان بوده است. نام این محل در اصل آقا میرشهید بوده که به دلیل وجود بقعه امامزاده میر شهید محمد فیروزکوهی از بازماندگان سادات کیایی در این محل است. این محل که در گذشته اسکندر آباد نیز نامیده می‌شد، در گذشته خانقاهی داشته که پس از انقلاب خراب کرده و در محل آن حسینیه امروزی ساخته شده است. کاروانسرا و زائر سرایی داشته که مسجد محل را پس از تخریب زائرسرا در محل آن ساختند.

ابهام زدایی دربارهٔ کاروانسرابر، این محله در پاره غربی شهر لاهیجان قرار دارد و جزء محله‌های اصلی نمی‌باشد. این محله در گذشته به دلیل نداشتن مناره و گلدسته محله محسوب نمیشد و جزئی از محله خمیرکلایه می‌بود. (کتاب شهر من لاهیجان، استاد ادیب لاهیجی)
محلات فرعی

عبارتند از: جیرسر (شمال)، خیابان فیاض (مرکز شهر)، حسن بیگدشت (شمال غربی)، نخجیرکلایه (شمال شرقی)، حاجی‌آباد (غرب)، کاروانسرابر (غربی)، آسور ملی (میان محله‌های خمیرکلایه و کاروانسرابر)، جواهر پشته (در محله میدان و میانه شهر)، آقا سید محمد یمنی (جنوب)، کرد محله (محمله قرکلمای مهاجر) (جنوب میانه)، کوبیجار (جنوب شرقی)، محله نمک آبی (جنوبی‌ترین پاره شهر)، بوجایه (جنوب)، کوی زمانی (جنوب)، شهرک جانبازان (جنوب شرقی)، محله استخر (محله نوساز که بر سینه غربی شاه‌نشین کوه (شیطان کوه، شیخان کوه) یوسف آباد و... جای گرفته‌است،
دهستان‌ها
نوبیجار، بازکیاگوراب، لفمجان، لیالستان، لیل، شیرجه پشت، رودبنه، دره جیر، نخجیر کلایه، حاج سلیم محله، سپهر پشت، سیاگوراب، کوشال، آهندان و گورندان از دهستانهای لاهیجان هستند.

 

لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی با جاذبه‌های گردشگری فراوان در استان گیلان است که در شمال دیلمان قرار گرفته است. منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود. این شهر در یک ناحیه کوهپایه‌ای قرار گرفته است.

لاهیجان با طبیعت زیبایش و جاذبه‌های گردشگری طبیعی چون بام سبز و آبشار شیطان کوه و تالاب‌های سوستان و امیرکلایه و نیز استخر لاهیجان از شهرهای گردشگری ایران به حساب می‌آید. لاهیجان پوشیده از بوته‌های چای و بوی خوش بهار نارنج است که هر مسافر و حتی رهگذری را مست و شیدا می‌کند. همین طور این شهر با قدمتی ۸۰۰ ساله پر از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی است که تمام این زیبایی‌ها مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشانند.

 

 

 

شیطان کوهآبشار شیطان کوهشیطان کوه

شیطان کوه در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان قرار دارد. در گذشته به این منطقه شاه‌نشین کوه می‌گفتند و برکه‌ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت. در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده می‌شد. امروز برکه به دریاچه‌ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره‌ای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می‌کند. در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لاهیجان معروف است، تأمین می‌شود. آبشار زیبا و دیدنی شیطان کوه از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می‌شود. این آبشار به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه‌هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله که از کنار آبشار و پای کوه آغاز شده و از داخل درختان سرسبز می‌گذرد، به قله کوه و بام سبز می‌رسند. منطقه خوش آب و هوایی که با آبشار و دریاچه‌ای به همین نام، گردشگر پذیرترین نقطه لاهیجان به حساب می‌آید. عده‌ای معتقدند شیطان کوه لفظ تغییر یافته شاه‌نشین کوه است. با این وجود، این نام امروز آنقدر جا افتاده است که در نزدیکی منطقه شیطان کوه بیشتر واحدهای صنفی نامشان را از لفظ شیطان برگرفته‌اند.

 

 

استخر لاهیجاناستخر لاهیجان

لاهیجان که دارای لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام است، مرکز شهرستان لاهیجان، بزرگترین شهر شرق استان گیلان و ۹۵ مین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده‌است. این شهر در شرق سفیدرود و در ارتفاع ۴ متری قرار دارد.

در پای این کوه استخری وجود دارد که مساحت آن به هفده هکتار و عمق آن به چهار متر می‌رسد.در حاشیه این استخر بلواری بسیار زیبا و چمن کاری شده با فضا‌های سبز و همینطور مکان بازی کودکان و همچنین یک سینما چند بعدی که به تازگی در آن گنجاده شده وجود دارد که در فصول گرم سال مامن مسافران می‌باشد و گردشگران می‌توانند با برپایی چادر در این مکان سکنی گزینند.

در گذشته از این استخر به عنوان مخزنی برای آبیاری مراتع و کشتزار‌های شمال کشور استفاده می‌شده است و به سل تی تی و شکوفه استخر معروف بود. ظاهر جدید این استخر از سال هزار و سیصد و شصت تغییر کرد و بنایی امروزی‌تر را پی گرفتند که در سال هزار و سیصد و شصت و پنج مورد بهره برداری قرار گرفت.

در میان این استخر زیبا جزیره ای خودنمایی میکند که در قدیم به آن میان پشته می‌گفتند که توسط پلی سیمانی با پایه‌های فلزی به بلوار حاشیه استخر متصل می‌شود. امروزه این قسمت به بخش خصوصی واگذار شده و از بنای داخل جزیره به عنوان تالار عروسی استفاده می‌شود.

این استخر در سال هزار هجری قمری مصادف با نهصد و هشتاد و پنج هجری شمسی به دستور شاه عباس کبیر ساخته شده است.

شاه عباس پس آن که احمد خان حاکم بر منطقه آن زمان گیلان را  بیرون کرد، در میان استخر بنایی ساخت و در هنگام توقف در این شهر در این مکان به تفریح و خوش گذرانی می‌پرداخت.

 

 

تالاب سوستانتالاب سوستان

آدرس: ایران ، گیلان ، لاهیجان

۱.میدان دانشگاه آزاد به سمت روستای سوستان

۲.میدان تربیت معلم به سمت سوستان

۳. انتهای خیابان شقایق، جاده کناری دانشگاه، معدن شن و بعد هم تالاب ...

این تالاب در زمستان و پاییز پرآب بوده و آب آن نیز شیرین است. درون و پیرامون تالاب با نیزار، گیاهان مردابی و درختان سربه فلک کشیده احاطه شده که زیبایی فوق العاده ای بوجود آورده است.
این تالاب به دلیل اقلیم مناسب، آب شیرین، پوشش گیاهی و مواد غذایی، میتواند زیستگاه پرندگان و آبزیان گوناگونی باشد.
دسترسی مناسب، محوطه سرسبز و دلنشین، مناظر بکر و وحشی، فضاهای گردشگری جالبی رو پدید آورده است که باعث شده این تالاب مورد توجه مسافرین و توریست ها واقع بشود.

 

 

بام سبزبام سبز

بام سبز یکی از بهترین جاذبه‌های تفریحی لاهیجان در استان گیلان است. فضایی مسطح که در مسیر بالای شیطان کوه واقع شده است و به بام سبز لاهیجان شهرت یافته است. وجود آب و هوای معتدل و پاک و چشم‌اندازهایی زیبا از شهر لاهیجان و طبیعت شمال باعث شده تا مسئولان شهری هم امکانات ویژه‌ای را برای راحتی و رفاه مسافران و گردشگران این منطقه در نظر بگیرند. حدود هزار پله سیمانی از بام سبز تا پای کوه هست که این، یکی از شورانگیزترین مسیرهای منتهی به بام سبز است. در کنار بام هم طرح تله‌کابین بام سبز لاهیجان به عنوان نخستین تله‌کابین گیلان در سال ۱۳۸۴ احداث شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. بام لاهیجان به وسیله تله‌ کابین احرار از بام سبز تا قله تاج‌خروس وصل شده است.

 

 

 

 

سواحل امیرآبادسواحل امیرآباد

امیرآباد، روستایی از توابع بخش رودبنه شهرستان لاهیجان در استان گیلان است. این روستا در دهستان شیرجوپشت قرار دارد. سواحل امیرآباد در شمالی ترین نقطه لاهیجان و در چهل و دو کیلومتری شمال شرقی لاهیجان قرار دارد. جمعیت این روستا به حدود پانصد نفر می‌رسد. ساختار این روستا به دلیل قرار گرفتن در سواحل جنوبی دریای کاسپین از نوع خطی می‌باشد.
در قدیم خانه‌های این روستا مانند دیگر روستا‌ها از چوب و سنگ و خاک رس ساخته می‌شد اما امروزه از مصالح امروزی مانند آهن و سیمان و گچ و … در ساختمان سازی استفاده می‌شود. منطقه امیرآباد یک منطقه تفریحی برای ماهیگیران و یا علاقمندان به ماهیگیری می باشد.

 

 

 

 

 

تالاب امیرکلایهتالاب بین المللی امیرکلایه

در سواحل ماسه ای دریای خزر تحت تاثیر مشترک جریانهای دریایی و بادها و امواج و جریان آب و رسوبات رودها، تالابهای ساحلی کوچک و بزرگی بوجود آمده است. این تالابها در رابطه طبیعی و حیاتی با آبهای ساحلی دریا هستند. تالاب امیر کلایه هم یکی از انواع این تالابهای ساحلی است . این تالاب یکی از 19 تالاب بین المللی کشور است که در فاصله 36 کیلومتری شمال شرق لاهیجان واقع گردیده است . تالاب بین المللی "امیر کلایه” یکی دیگر از تالابهای منحصر به فرد در گیلان است که با وسعتی معادل هزار و ۲۳۰ هکتار در ناحیه شمالی لاهیجان در ۴۶کیلومتری و بین شهرهای لنگرود و بندرکیاشهر در شرق استان گیلان، آبگیری طبیعی قرار دارد که به دلیل واقع شدن در روستای امیرکلایه به نام این روستا خوانده می‌شود. در گذشته به آن » شاله کل« هم می گفتند و در محل زمستان گذرانی هزاران قطعه پرنده مهاجر از جمله قو، پلیکان و سایر مرغابی سانان است. از دیگر زیبایی های طبیعی تالاب می توان به نیلوفر آبی سفید اشاره کرد که جلوه خاصی به آن بخشیده است.

 

 

سحرخیزمحلهساحل سحرخیزمحله

سحرخیزمحله، روستایی از توابع بخش رودبنه شهرستان لاهیجان در استان گیلان است. این روستا در دهستان شیرجوپشت قرار دارد. ساحل (طرح سالمسازی نیلوفر سحرخیزمحله) در این روستا قرار دارد که یک منطقه طبیعی، تفریحی برای مسافران و گردشگران است.

 

 

 

 

 

 

چی چی نی کوتیچی چی نی کوتیروستای چی چی نی کوتی؛ پناهگاه حیات‌وحش لاهیجان

نشانی: لاهیجان، میدان سردارجنگل، جاده سیاهکل، روستای چوشل به سمت روستای آزارستان و سپس روستای چی چی نی کوتی

معنی نام این روستای زیبا که چشم‌اندازهای زیبایی دارد، لانه گنجشک است. با گشت‌وگذار در جنگل‌های کوهپایه‌ای روستای چی چی نی کوتی معنای اصلی طبیعت بکر را درک خواهید کرد. طبیعتی که هنوز از گزند ما آدمیان آسیبی ندیده است و هنوز گونه‌های جانوری مختلف از جمله خرس قهوه‌ای، شغال و روباه و کفتار و نوعی خوک خاکستری در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند. در ضمن تقریبا در پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان نوعی خاص از تمشک وحشی در بیشه‌زارهای این روستا می‌روید که قطعاً طعم آن را جایی دیگر نچشیده‌اید. باشد که این طبیعت بکر و زیبا پاک و بکر و زیبا باقی بماند.

گشت‌وگذار در طبیعت، مشاهده‎ی حیوانات وحشی در طبیعت بکر و جنگلی این روستا، بازدید از مزارع چای، پیک‌نیک با خانواده، دلیل سفر به این روستای زیبا است. مناسب‌ترین زمان برای سفر به این روستا، از اواسط بهار تا اواسط پاییز است. مدت ماندن در چی چی نی کوتی، وابسته به برنامه‌تان است، اما چه چند ساعت، چه چند روز، طبیعت این روستا شما را ناراضی برنخواهد گرداند.

از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. سپس در فاصله‌ی 42 کیلومتری شرقی به لاهیجان می‌رسید. از لاهیجان به سمت جاده‎ی لاهیجان سیاهکل برانید و شش روستاهای نام برده شده در نشانی را دنبال کنید.

 

 

 

ایستگاه تحقیقات گل و گیاه ( باغ فلاحت )ایستگاه تحقیقات گل و گیاه زمینی لاهیجان( باغ فلاحت )

این ایستگاه جزء قدیمی ترین باغ های کشاورزی وابسته به وزارت کشاورزی است که در لاهیجان احداث شده است. این مجموعه در گذشته به نام باغ فلاحت نامیده می شد. امروزه زیر مجموعه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان است. این باغ در ضلع جنوبی موزه و آرامگاه کاشف السلطنه قرار دارد. در این باغ گونه های نادر و درختی نگهداری می شود. این گونه ها در باغ های مشابه کمتر دیده می شود. به همین خاطر از دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور برای بازدید از این باغ به لاهیجان می آیند. وسعت قدمت این ایستگاه ، تنوع گونه های موجود در آن و موقعیت مکانی ایستگاه (همجواری با موزه چای ، آرامگاه کاشف السلطنه ، بام سبز ، آبشار و استخر) می تواند در طرح ریزی گردشگری طبیعت گردی شرق گیلان و شهرستان لاهیجان نقش به سزایی دارد.

 

 

 


پل کیسمپل کیسم

اين پل در دهکده کيسم از توابع لاهيجان و بر روي رودخانه حشمت رود بنا شده و ظاهراً از آثار دوره صفويه يا قاجاريه است. به هنگام مسافرت از رشت به طرف مازندران ، در انتهای جاده کمربندی آستانه اشرفیه تابلوی سبز رنگ بزرگی به چشم می خورد که روی آن کیسم ، با فلش مشخص شده است . کیسم در طول جغرافیایی 56/49 و عرض 15/37 با وسعتی حدود 250 کیلومتر مربع در جنوب شرقی شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است . کیسم در گذشته مقر حکومت خانواده کیا بوده و در حال حاضر آرامگاه سید حسین کیا در این محل زیارتگاه مشتاقان است . کیسم در مرکز مثلث جلگه مرکزی گیلان که رئوس آن را امام زاده هاشم ، چمخاله و انزلی تشکیل می دهند قرار گرفته و از چهار طرف به وسیله سپید رود و نهر حشمت رود احاطه شده است که به وسیله ی یک پل خشتی قدیمی در شمال و یک پل جدید در جنوب ، با دو طرف خود ارتباط پیدا می کند . پنج کیلومتر از طول 800 کیلومتری سپید رود به صورت حرف L ، جنوب و غرب کیسم را محصور کرده است . مردم کیسم گیلک هستند و در گفتار خود گیلکی را به کار می برند و همه فارسی بلدند . بارندگی سالانه به 1200 میلی متر می رسد . میانگین حرارات گرمترین ماه سال 21 درجه سانتی گراد و سردترین ماه سال 6 درجه سانتی گراد است . هر سال زمستان 2 تا 3 بار برف می بارد که از نیم متر تجاوز نمی کند . رود پر آب و دایمی سفیدرود ، خاک حاصل خیز و رطوبت و باران فراوان ، آب و هوای معتدل و مساعد و روح پرور ، امرار معاش در کیسم را آسان نموده که به صورت مثلی معروف در آمده است : << اگر زمانی خواستی دستت را در آب بشویی ماهی ، به خاک چنگ بزنی بادام زمینی ، بالاتر از روی خاک صیفی جات و بالاتر از آن بوته چای و باز هم بالاتر برنج و مرکبات و چون می ایستی میوه و کمی بالاتر روی ترنبار و کتام پیله ابریشم قابل استحصال و تامین معاش است . به علاوه اضافه کار خانواده ها در شب های طولانی زمستانی صنایع دستی متنوع حصیربافی شامل : حصیر، زیر انداز، کلاه، خورجین و سفره و نیز سفال سازی ، خراطی و توربافی و ساخت قایق چوبی (نو) می باشد. کیسم مهمترین مرکز کشت برنج آستانه اشرفیه ، از تولید بالایی در پیله ابریشم ، چای ، بادام زمینی ، حبوبات و صیفی جات برخوردار است ، اما از گذشته دور مهمترین منبع در آمد و ارتزاق کیسمی ها رودخانه سفید رود بوده است . سپید رود بسیار خوش منظره و آرام است . کناره های بلند و نیز پست و هموار آسفالت شده ، درختان و بوته های متنوع سایه دار ، در کنار رودخانه ، فضای باز و آزاد برای ماهیگیری تفریحی ، برکه های کناره ای ، مسیر پیچ و خم دار ، جریان آب با سرعت های مختلف حتی حوضه باتلاقی در پایین محله کیسم ، سکوهای طبیعی و پل مصنوعی روی رودخانه ، این محیط پرجاذبه و متنوع را برای انواع مختلف جانوران و پرندگان به صورت مامن مناسب ، در آورده است . انواع حواصیل از جمله اگرت پرنده کاملا مشخص کناره آب است. بیشترین تغذیه و فعالیت حواصیل ها، در گرگ و میشی هوا، سپیده دم و شامگاه است . تجمع آن ها اغلب ما را در پیدا کردن ایستگاه ماهیگیری مناسب ، راهنمایی می کند. به علاوه اردک ها، کشیم، راسو، سمور، شغال از جانوران جالب و غالب منطقه به حساب می آیند. آرامش طبیعی رودخانه همراه با زوزه ی شغال، غار و غور قورباغه و صدای پرندگان عجین شده است.

 

 

پل خشتی پاشاکی

پل خشتی پاشاکی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان لاهیجان، بخش مرکزی، دهستان لفمجان، روستای پاشاکی، بالامحله واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از این پل در حال حاضر عکسی موجود نیست.

 

 

 

جنگل میرصفاپارک جنگلی میر صفا

این پارک جنگلی طبیعی در خیابان شقایق (منتهی به دانشگاه آزاد اسلامی) قرار دارد و دارای تعدادی آلاچیق است که مورد توجه گردشگران می باشد.