اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت اسلایدشو گیلان گشت

لاهیجان، شیطان کوه

اسبهای زیبای لاهیجان

مرکز جامع معلولین طراوت

درخت

مرغ دریایی

پرسش و پاسخ

سوال: سلام  ضمن تشکر از مطالبی که در سایت گذاشتید سوالی از روانشناس شما دارم من یک فرزند نوزاد دارم و از طرفی باید به شمال سفر کنم چه نکاتی را باید رعایت کنم ؟ قبلا از شما تشکر می کنم

پاسخ: ضمن خوشامد گویی به شما مواردی که  باید در سفر مورد توجه خود قرار دهید: - برداشتن لباس گرم و پتو به اندازه کافی - با خود حتما خوارکی و آب به همراه داشته باشید- قبل از سفر وسیله نقلیه خود را چک کنید - اطلاعات دقیقی از مکانی که میخواهیدسفر کنید داشته باشید.- سعی کنید در طی سفر توقف داشته باشید.- وسایل و لوازم کمک های اولیه را به همراه خود داشته باشید.

سوال: سلام میخواستم از شما بپرسم اگر فرزند ما از آب میترسد، می توانیم او را به کنار دریا ببریم تا ترسش از آب بریزد؟

پاسخ: در صورتی که فرزند شما از آب می ترسد، هرگز او را وادار به شنا کردن نکنید، بخصوص که شنا در دریا  ترسناک تر  از شنا در یک استخر است. مجبور کردن به شنا هرگز  ترس او را از ب ین نمی برد. احتمالا فرزند شما مبتلا به ترس مرضی از آب یا فوبیای آب است بهترست به یک مشاور مجرب مراجعه کنید و  با کمک علم روانشناسی، مشکل فرزند خود را برطرف کنید.

سوال: من دو فرزند 6 ساله دارم که هر دو پسر هستند و مدام با هم دعوا دارند که گاه شدید است. ما قصد سفر با اتومبیل شخصی را داریم. چه توصیه ای دارد که در طول مسیر بتوانم آنها را کنترل کنم و در ماشین باهم دعوا نگیرند.

پاسخ: در  ابتدا باید به شما توصیه کنم در اولین فرصت به مشاور مراجعه و راهکارهای مناسب تربیتی را یاد بگیرید.اما در حال حاضر که مسافر هستید شما بعنوان مادر  خانواده در عقب اتومبیل بین 2 فرزند خود نشسته و برای هریک سرگرمی های مورد علاقه اشان را در نظر بگیرید. اگر هم قصد بازی مشترک داشتند، در طول مسیر سعی کنید بطور فعال در بازی آنان مشارکت داشته باشید تا بتوانید در موقعیتی که اختلافی پیش می آید مداخله کنید. اما بعد از اتمام سفر حتما" باید با فرزندانتان به روانشناس مراجعه و این مسئله را پیگیری نمایید. موفق باشید.

سوال: من مادر یک کودک 3 ساله هستم و در حال حاضر با خانواده خواهرم که دارای دو فرزند 5 و 7 ساله می باشد در حال سفر به شهرهای گیلان هستیم. متاسفانه فرزندم مدتی است که همه را گاز می گیرد. و بخاطر این کارش خواهرزاده هایم او را کتک می زنند . برای حل این مشکل چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ: دوست عزیز به هیچ عنوان شما نباید به کودک خود اجازه گاز گرفتن بدهید. کودک شما احتمالا از یکی از اطرافیان گاز گرفتن را یاد گرفته که اولین اشتباه تربیتی است. شما باید چند روزی که لازم است کنار کودک خود بمانید( حتی شده باید تمام کارهای خود را تعطیل کنید) و به محض اینکه او جرات کرد کسی را گاز بگیرد شما مانع کار او شوید و با ملایمت و نه بداخلاقی بگویید که گازگرفتن ممنوع است. بعداز چند روز مداومت، معمولا این عادت رفع می شود.

سوال: من یک پسر 4 ساله دارم. از حدود 6 ماه قبل پسرم ناخنهایش را می خورد هرچه به او تذکر می هم که اینکار را نکند، فایده ندارد. ممکن است مرا راهنمایی بفرمایید چکار کنم فرزندم این عادت را ترک کند؟

پاسخ: سلام مادر عزیز، ناخن جویدن یکی  از عادات سمج است که متاسفانه ممکن است حتی در مواردی تا میانسالی هم بطول  بکشد. برای اینکه این  عادت را بطور ریشه ای از بین ببرید . هرگز کودک را سرزنش نکند.ناخن جویدن زمینه «وسواسی - اضطرابی » دارد. تقریبا می شود با اطمینان گفت که کودک شما اضطراب دارد. آیا در ماههای اخیر، استرسی بر خانواده وارد شده است؟ آیا خود شما بعنوان مادر خانواده ، نگرانی و یا  استرس خاصی نداشته اید؟به شما مادر عزیز توصیه می کنم، محیط خانه را در آرامش نگه دارید و در اولین فرصت به مشاور مراجعه کنید.

سوال: من مادر یک دختر 18 ماهه هستم. دخترم از هوش خوبی برخوردار است. وقتی به او می گوییم دست نزدن یا نکن، مفهوم حرفمان را می فهمد ولی از حدود 2 هفته قبل به تذکرات ما بی توجهی  
می کند و من میترسم که لجباز بشود. لطفا مرا راهنمایی بکنید.

پاسخ:مادر عزیز سلام ، در فرصتدیگری « سن لجباری طبیعی » را برای شما شرح می دهم. اما لطفا تا سن 2 سالگی تا حد امکان، بجز موارد خطرناک، به کودک تذکر ندهید و از « بکن و نکن » گفتن بپرهیزید. مادر عزیز لطفا وسایل خطرناک را از او دور کنید. محیط را طوری نگه دارید که کودک در امنیت، دنیا را کشف کند. تا 2 سالگی کوک نیاز به تربیت خاصی ندارد.

 سوال: سلام ايا 1سال بعد از اتمام دانشگاه مىشود مسافرت خارج از كشور رفت(6 ماه از اتمام دانشكاه گذشته)

پاسخ: یکی از دوستان عزیز پرسش بالا را مطرح نموده اند. متاسفانه برایمان ایمیل یا شماره تلفن نگذاشته اند. زیرا پاسخ دادن به سوال و راهنمایی ایشان مستلزم این است که برخی نکات مشخص شود.1) شما خانم یا آقا هستید؟ چند ساله اید؟ 2)اگر آقا هستید، کارت پایان خدمت دارید؟ 3) مسافرت یا مهاجرت؟ 4)هدف از مسافرت یا مهاجرت؟ و....  در صورتی که این پیام را دریافت کردید، با شماره 09111449868 تماس بگیرید.

ایمیل
سوال
من ربات نیستم، حاصل عبارت زیر را وارد کنید
کد امنیتی
ارسال